Într-o societate actuală puternic modernizată, informatizată și computerizată, unde fenomenul globalizării și al uniformizării lumii contemporane ne sufocă treptat, reînvierea și păstrarea obiceiurilor și tradițiilor populare moștenite de la străbunii noștri sunt o adevărată gură de oxigen, care ne ajută să ne întoarcem la natură și la originile noastre, mai ales în preajma sărbătorilor. Vorbim acum despre Sărbătorile Pascale, un moment când fiecare dintre noi se întoarce la tradiţii, la lucrurile care s-au transmis din strămoşi şi care în acelaşi timp au evoluat şi s-au adaptat timpurilor. Trăim în secolul vitezei, în care timpul este pe primul loc, iar mulţi dintre noi nu mai au răbdarea de a se conforma vechilor canoane. Vorbim în emisiunea de astăzi despre cum percepe generația actuală tradițiile, mai ales în perioada sărbătorilor, unde se pierd ele, cum se schimbă, vorbim despre evoluția societății și multe altele.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2024/04/nadolu-1024x568.png)
Cum percep noile generații tradițiile? – MozaiQub
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.