Ion Mătăsaru, omul care și-a dedicat viața muzicii și care a pus bazele grupului „Flores”, a trecut în neființă la 78 de ani. Povestea Flores, creată în anul 1979 de Ioan Mătăsaru, a rămas în inimile tuturor timișorenilor ca raza de bucurie care le-a luminat zilele cenușii. A fost o stare de spirit, o mare și unită familie, o adevărată școală a vieții pentru sute de copii. Ion Mătăsaru a lucrat la Casa Pionierilor până în 1989. Câțiva ani mai târziu s-a mutat în Italia, unde a predat în continuare muzică. A locuit în provincia Teramo din regiunea Abruzzo. El a compus și imnul provinciei. Apoi a revenit la Timișoara, iar în anul 2020, a fost numit și cetățean de onoare al orașului de pe Bega.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/06/Capture-3.png)
S-a stins din viaţă Ion Mătăsaru
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.