Muzeul Național al Banatului, în parteneriat cu Consiliul Județean Timiș, organizează o expoziție de realitate virtuală. Evenimentul „Dacica 3D” va avea loc vineri, 19 noiembrie, ora 12.00, în mansarda B1 a Bastionului Theresia. Expoziția face parte din programul ”Vreau la muzeu”, care presupune colaborarea cu mai multe muzee din țară, iar elementul specific este dat de faptul că sunt expuse modele 3D ale bunurilor culturale aparținând colecțiilor muzeelor participante. Prima expoziție încearcă să surprindă elemente definitorii ale civilizației dacice. Vizitatorii vor avea posibilitatea să intre virtual în sală, unde vor putea interacționa cu piesele expuse, întreaga vizită fiind însoțită de informații aferente tematicii expoziției.
Expoziția poate fi vizitată în perioada noiembrie-decembrie 2021. Prețul unui bilet este de 5 lei, iar accesul se va face pe baza certificatului verde care atestă vaccinarea anti-Covid19 sau trecerea prin boală.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/11/vr-g87f3443ed_1920-1024x576.jpg)
Expoziție VR la Timișoara
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.