Primăria Timișoara pune lacătul pe Cantina Săracilor – VoxQub
Cantina Socială de pe strada Telegrafului se închide definitiv. Sub paravanul unei reorganizări care taie doar 14 posturi, Direcția de Asistență Socială desființează bucătăria publică a orașului și trece asistența socială pe catering. Mâncarea va fi cumpărată la caserolă de la firme private și ONG-uri, din bani publici.
Decizia administrației Fritz vine la pachet cu o contradicție uriașă, clădirea de pe Telegrafului a înghițit trei milioane de lei din fonduri europene tocmai pentru a fi modernizată ca un complex social integrat, dotat cu o bucătărie de ultimă generație. Prin noul proiect, primăria abandonează o investiție gata făcută, renunță la controlul direct asupra calității hranei și lasă prețurile la mâna pieței private și a contractelor de externalizare. Pentru a îndulci impactul acestei restructurări, proiectul propune și o mutare de personal, cei 10 manageri de cartier din primărie sunt transferați direct la Asistența Socială.
Primăria Timișoara pune lacătul pe Cantina Săracilor – VoxQub Read More »








