Mulţi patroni de hoteluri şi pensiuni au înţeles că trebuie să-şi regândească afacerile în 2022, ca să îşi poată păstra clienţii în cazul unui nou val de infectări. Aproximativ 30 la sută din operatorii HoReCa au stat mai mult închişi anul trecut şi au rămas fără angajaţi, iar soluţia pentru ei este digitalizarea. Au trecut la recepţioneri virtuali, iar accesul în camere se va face printr-o simplă scanare a telefonului pentru a reduce interacţiunea umană. Este una dintre soluţiile patronilor care vor să facă economii şi renunţă la angajaţi. Aşa se reduce interacţiunea, dar şi riscul de infectare.
Dacă înainte de pandemie industria HoReCa cuprindea 40.000 de firme româneşti şi avea 5 miliarde de euro cifra de afaceri, după primul an de restricţii profitul restaurantelor şi hotelurilor a scăzut cu 77%.
Potrivit unui studiu, aportul industriei HoReCa la produsul intern brut este de 5,07%. Impactul financiar din TVA este de peste 3 % , impactul social de 0,91% prin salariile date angajaţilor şi un impact financiar indirect prin intermediul furnizorilor şi investiţiilor de 0,74%.
Guvernul a alocat două miliarde şi jumătate de lei ca să ajute industria ospitalităţii. Din cei 10.000 patroni de hoteluri, restaurante şi pensiuni care au aplicat în program, 8.300 au primit banii în luna decembrie.
Digitalizare în domeniul HoReCa
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.