România este pe ultimul loc în Uniunea Europeană în ceea ce privește serviciile publice digitale, conform ultimelor rapoarte ale Comisiei Europene. Pasionații de IT și parteneri din domeniu au luat inițiativă. Șase aplicații au fost create pentru a fi implementate în instituțiile publice din țară, iar două sunt pentru Timișoara: o aplicație dedicată copiilor cu nevoi speciale și un sistem de gestiune al obiectivelor de patrimoniu. Pentru elevii cu cerințe educaționale speciale, s-a creat o pagină web cu lecții care îi învață prin imagini să scrie și să pronunțe literele alfabetului, iar pentru gestiunea obiectivelor de patrimoniu, s-a dezvoltat o aplicație care constă în crearea unor pagini cu hărți interactive care să permită vizualizarea și administrarea obiectivelor de patrimoniu. Aplicația va fi folosită mai întâi de Consiliul Județean Timișoara.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/12/technology-g375e09d70_1920-1024x576.jpg)
Aplicații pentru Timișoara
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.