Spitalul Județean din Timișoara nu mai are niciun pat disponibil pentru copiii infectați cu virusul SARS-CoV-2. S-a ajuns în această situație după ce rata de contaminare s-a dublat, în ultima săptămână, spune managerul Spitalului Județean, Raul Pătrașcu. Deși este aproape imposibil ca o persoană să nu se infecteze cu varianta Omicron a virusului SARS-CoV-2, după cum afirma zilele trecute ministrul sănătății, vaccinarea este considerată, în continuare vitală, pentru a nu dezvolta forme grave ale bolii. În prezent, 19 localități din Timiș au o rată de infectare de peste 10 la mia de locuitori. În Moșnița Nouă și Dumbrăvița, rata de infectare este de câteva zile peste 30 la mie.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2022/01/sju-timisoara.jpg)
Paturi ocupate la Spitalul Județean din Timișoara
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.