Timișul a intrat în zona verde, după ce rata infectărilor cu Covid-19 a scăzut semnificativ în ultimele două săptămâni. La nivel de județ, rata este de 1,47 la mie. În Timișoara, rata de incidență a scăzut de luni sub 2 la mia de locuitori. Rata raportată de autorități pentru orașul de pe Bega joi este de1,58/1000 locuitori. Localitatea cu cea mai mare rată din județ raportată de către Prefectura Timiș este la Cenei – 5,93, cum era și cu o zi în urmă. În prezent, mai sunt doar cinci localități din Timiș mai au rata de infectare peste pragul de 3 la mia de locuitori.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/05/3-1024x529.png)
Timiș în scenariul verde
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.