Farmaciile sunt obligate prin lege să colecteze medicamentele expirate ale românilor. 1.500 de tone de medicamente ajung în fiecare an la gunoi, arată un studiu Eurostat realizat în 2017. Acest lucru afectează ecosistemul și sănătatea oamenilor. Această lege nu este cunoscută și nici clară atât pentru unii dintre angajații rețelelor farmaceutice, cât și pentru români. Orice persoană poate depune medicamentele expirate la farmaciile din apropiere, chiar dacă medicamentele nu au fost cumpărate de la acestea. Medicamentele strânse de către farmacii sunt incinerate.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/07/medicamente-1024x576.jpg)
Ce facem cu medicamentele expirate?
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.