Campania de testare pentru depistarea hepatitelor virale B și C a fost lansată la Craiova. Este cel mai amplu program de screening realizat în România, prin care vor fi testate 120.000 de persoane, din 12 județe din zona Olteniei. Scopul campaniei de testare este îmbunătățirea stării de sănătate a populației prin creșterea gradului de conștientizare cu privire la riscurile infecțiilor cu virusurile hepatitice B și C, importanța testării si adoptarea unui stil de viață sănătos orientat către prevenție. Proiectul se va desfășura timp de 30 de luni, până la finalul anului 2023.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/06/Visit-at-doctor-s-office-395719-1024x578.jpg)
Campanie pentru depistarea hepatitelor B și C
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.