Mihai Ritivoiu, președintele PSD Timișoara, a fost numit prefect de Timiș. Acesta a fost ales în unanimitate, după cinci luni de la eliberarea din funcție a lui Zoltan Nemeth. Până acum, Prefectura Timiș a fost condusă de subprefectul Ovidiu Drăgănescu, care avea atribuții de prefect. Mihai Ritivoiu are studii în științe economice și un doctorat în economie cu teza „Economii de Aglomerare”, fiind absolvent la Universitatea de Vest Timișoara. A fost atât consilier local, cât și județean, al municipiului, iar în prezent, pe lângă atribuțiile politice, este vicepreședinte al Asociației Regiunilor Europene. Acesta urmează să depună jurământul de investire în cadrul unei ceremonii care va avea loc vineri, 28 ianuarie, la Palatul Administrativ. De curând a fost numit în poziția de subprefect și Sorin Ionescu, fostul director al Colegiului Național Bănățean, care s-a alăturat subprefectului Ovidiu Drăgănescu, cel care până în prezent a avut atribuții de prefect.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2022/01/mihai-ritivoiu-700x336-1.jpg)
Mihai Ritivoiu, prefect de Timiș
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.