Un acord de parteneriat a fost semnat între Consiliului Județean Caraș-Severin și Filiala Timiș-Caraș a Ordinului Arhitecților din România. Acesta vizează dezvoltarea urbanistică sănătoasă și corectă a județului Caraș-Severin. Președintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, a afirmat că se urmărește încurajarea valorii locale și stoparea construirii haotice, iar semnarea acestui acord ar constitui un prim pas. Ulterior, autoritățile vor avea întâlniri cu primarii pentru a realiza un regulament de construire unitar. În cadrul întâlnirii a fost prezentat și un „Ghid de arhitectură pentru încadrarea în specificul local din mediul rural al județului Caraș-Severin”. Rolul acestui ghid este acela de a furniza un instrument de lucru locuitorilor din mediul rural, autorităților locale, investitorilor și proiectanților pentru coordonarea construirii organizate.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/05/Constructii-1024x581.png)
Construcții ca la carte
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.