Elevii și preșcolarii au început un nou an școlar. Pandemia i-a încercat din greu pe cei mici, iar momentul revederii cu colegii a fost unul mult așteptat. Preșcolarii din Timiș au fost întâmpinați de reguli noi, dar și de neajunsurile pe care sistemul local le întâmpină. În Timiș sunt peste 100.000 preșcolari și școlari, dintre care, 6.900 sunt elevi de clasa pregătitoare. Aceștia au fost primiți luni în cele aproape 600 unități de învățământ, iar unele dintre ele nu au nici acum autorizații igienico-sanitare. Mai multe informații despre aceste aspecte, aflăm de la Flavius Cioca, directorul Direcției de Sănătate Publică Timș.
Cum se începe școala în Timiș? – MozaiQub
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.