Și școlile din județul Dolj și-au deschis porțile pentru elevii care au revenit fizic în bănci. Excepția o face localitatea Bechet, unde rata de incidență este de 8.17 la mia de locuitori, iar elevii sunt nevoiți să înceapă cursurile în online. Dintr-un total de peste 500 unități de învățământ, parte sunt însă în plin șantier, elevii vor învăța în alte clădiri. Astfel, de situații se regăsesc în Craiova, dar și la școli din județ. Mai mult, 46 de unități școlare nu dețin autorizații de funcționare. Spre deosebire de celelalte județe, Doljul desfășoară o intensă campanie de conștientizare a cadrelor didactice, părinților și elevilor despre vaccinare. Situația vaccinării arată că peste 60% dintre cadrele didactice s-au imunizat, chiar dacă numărul copiilor este unul mai redus. Mai multe detalii despre debutul anului școlar aflăm de la purtătorul de cuvânt, Nicoleta Lițoiu.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/09/dolj-1024x570.jpg)
Cum se începe școala în județul Dolj? – MozaiQub
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.