Un nou sistem de monitorizare și raportare a situațiilor în care apar nereguli la containerele verzi de tip clopot a fost implementat la Timișoara de către RETIM.
În cazul în care containerul este plin, sunt depozitate deșeuri în jurul pubelei sau se dorește consultarea unei hărți cu cele mai apropiate puncte de colectare a recipientelor din sticlă, cetățenii au posibilitatea de a scana codul QR lipit pe containerul verde.
În aceste pubele pot fi aruncate doar recipientele de sticla de băuturi răcoritoare sau alcoolice, respectiv borcanele din acest material, dupa ce acestea au fost curățate în prealabil.
Mai multe informații poti fi găsite accesând site-ul web www.retim.ro
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/10/Containere-reciclare-1024x576.jpg)
Noul sistem de monitorizare a deșeurilor
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.