Ziua internațională a pregătirii pentru epidemii

Dată

În 27 decembrie, Organizația Națiunilor Unite marchează din anul 2020 printr-o rezoluție Ziua internaţională de pregătire în caz de epidemii, deoarece răspândirea de Covid-19 a evidenţiat lipsa de anticipare în această privinţă. Potrivit ONU, pandemia a demonstrat ce efecte devastatoare poate avea o criză globală asupra sistemelor de sănătate publică, lanţurilor de aprovizionare şi economiilor, în special a celor din ţările în curs de dezvoltare. De aceea, este nevoie să se creeze sisteme de sănătate robuste, care să poată răspunde nevoilor tuturor membrilor societăţii, chiar şi în situaţii de criză.
Rezoluţia încurajează cele 193 de ţări membre ale ONU să organizeze activităţi de informare şi sensibilizare pentru a sublinia importanţa prevenirii epidemiilor, pregătirea şi stabilirea de parteneriate pentru a le face faţă.
Un accent deosebit este pus de ONU pe conceptul de solidaritate în faţa epidemiilor, care trebuie să fie însuşit de la nivel individual până la cel comunitar, statal, regional şi internaţional. Liderul Organizației Mondiale a Sănătății a declarat că pandemia în sine nu a fost o surpriză, mai ales că avertismente cu privire la o astfel de posibilitate şi la lipsa de pregătire a lumii au fost emise de mai multe ori de-a lungul anilor.

DISTRIBUIE

MARMOTA VIDEO Studio

MARMOTA VIDEO Clipuri si promovare

Centrul Medical Sanofam

Actualitate

„PHOENIX- Povestea fără cuvinte” – VoxQub

„PHOENIX- Povestea fără cuvinte” - VoxQub
Actualitate

Orșova primește gaz după ani de așteptare – VoxQub

Orșova primește gaz după ani de așteptare - VoxQub
Actualitate

ANAF propune reguli stricte pentru firmele în insolvență – VoxQub

ANAF propune reguli stricte pentru firmele în insolvență - VoxQub
Actualitate

Guvernul reduce personalul din primării și consilii județene – VoxQub

Guvernul reduce personalul din primării și consilii județene - VoxQub

Alte
știri