Asociaţia Solidart promovează conceptul de incluziune socială prin artă și lansează proiectul „Teatru surd”. Este primul proiect de acest fel din Timişoara, care le oferă tinerilor cu deficienţe de auz posibilitatea de a juca pe scenă, iar iubitorilor de teatru din oraş, ocazia de a descoperi poveşti fascinante ale acestor artişti. Proiectul este finanţat prin programul Timotion. Spectacolul din cadrul proiectului, „La început a fost tăcere”, va fi organizat în toamna acestui an, la Teatrul Basca. Organizatorii îi vor cunoaşte, mai întâi, pe actori, 10 tineri din cadrul Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Constantin Pufan” Timişoara şi de la Liceul Tehnologic Special „Gheorghe Atanasiu”. Le vor afla poveştile, iar dramaturgul Andrei Ursu va susţine câteva ateliere de teatru şi de story-telling cu cei care vor deveni actori în spectacol, apoi va scrie piesa de teatru. Spectacolul va avea trei reprezentanţii. Organizatorii Timotion, eveniment umanitar cu implicarea alergătorilor şi pasionaţilor de mers cu bicicleta, au inclus proiectul pe lista beneficiarilor la ediţia 2021.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/05/Spectacol-cu-actori-surzi-TM-Cultura.00_01_49_20.Still001-1024x576.jpg)
Spectacol cu actori surzi
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.