Programul Internațional al Institutului European de Inovare și Tehnologie, Climathon, propune comunităților locale să colaboreze pentru a găsi soluții locale de adaptare la schimbările climatice. Provocarea din acest an a fost lansată către 20 de elevi ai Liceului de Informatică Grigore Moisil din Timișoara, care au venit cu idei pentru promovarea și protejarea biodiversității din zona de luncă, și integrarea acesteia în peisajul urban, pentru proiectul Lunca naturală urbană Bega. Echipa proiectului va organiza un tur ghidat pentru toți participanții, iar concurenții vor primi certificate de participare și premii.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/11/Engadine-valley-1025071-1024x576.jpg)
Ideile elevilor pentru protejarea biodiversității
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.