Toți cetățenii care au nevoie de înscrieri în cărțile funciare, o pot face gratuit, transmite Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Primăriile au la dispoziție, pe parcursul acestui an, 300 de milioane de lei, bani pe care să îi folosească pentru lucrări de cadastru. Fiecare primărie poate primi 160.000 de lei pentru înregistrarea proprietăților în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Banii vor fi virați în conturile primăriilor după deschiderea noilor cărți funciare aferente imobilelor recepționate. Banii vor ajunge și la Primăriile din Timiș, care au depus solicitări în acest sens, spune șeful Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Timiș, Artur Ursu.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/06/cadastru.jpg)
Sosesc banii pentru cadastrare
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.