Titluri de cetățean de onoare al Timișoarei vor fi acordate de ziua orașului, pentru 4 personalități. Decernările vor fi făcute marți, 3 august, când Consiliul Local va vota trei dintre proiectele de hotărâre care prevăd acordarea titlului pentru primii 3. Smaranda Vultur, Nicolae Secoșan, Dorin Bratu și Oscar Berger sunt cele patru personalități propuse pentru decernare. În cazul lui Nicolae Secoșan, proiectul de hotărâre a fost votat încă de anul trecut, iar titlul va fi înmânat acum. Oscar Berger a fost regizor, cineast, director al ziarului Timișoara și unul dintre jurnaliștii implicați în transformarea post-revoluționară a României. Dorin Bratu a fost o personalitate remarcabilă a medicinei românești și a vieții academice, iar meritele academice, civice și politice ale Smarandei Vultur și-au găsit o recunoaștere deplină în condamnărea simbolică a comunismului din România asumat la nivelul de stat.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/07/cetean-de-onoare-1024x576.jpg)
Titluri de cetățean de onoare de ziua Timișoarei
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.