Opera Naţională Română din Timişoara îşi aşteaptă publicul, în sală, în 15 mai, cu o producţie proprie, „La serva padrona” de Giovanni Battista Pergolesi. În premieră, spectacolul va avea trei reprezentaţii cu trei distribuţii diferite, toate în regia artistică a lui Silviu Purcărete şi cu scenografia semnată de Dragoş Buhagiar. În „La Serva Padrona” nu sunt foarte mulţi, nu este nevoie de balet, de cor şi nici de toată armata cu care sunt obişnuiţi spectatorii la operă, a spus managerul instituției Cristian Rudic. Spectacolul se va desfăşura la o capacitate de 30% din locuri, adică 206 bilete sunt puse în vânzare şi se vor respecta normele sanitare impuse.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2021/05/Spectatorii-sunt-asteptati-la-Opera-TM-Cultura.00_01_20_19.Still001-1-1024x576.jpg)
Spectatorii sunt așteptați la operă
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.