Ministrul Culturii, Bogdan Gheorghiu, a vorbit despre programele pilot care vor fi la două săptămâni după Paște. Între 700 și 800 persoane vor fi în public, atât la Opera Română, cât și la Teatrul Național. La intrare este suficient ca oamenii să aibă doar cartea de identitate pentru că aceasta se va scana și se va ști cine este vaccinat și cine nu. Ulterior, toate persoanele vor fi într-o bază de date cu care se va ține legătura constant timp de 10 zile. Participanții vor fi voluntari. Ministrul Culturii este de părere că aceste programe pilot vor demonstra și cât de sigură este vaccinarea, pentru că într-un spațiu închis vor fi persoane vaccinate care nu vor purta mască. Scopul final al programelor pilot este elaborarea cât mai bună de norme, pentru că de la 1 iunie se merge către revenirea la normalitate, dar o revenire treptată.
Spectacolele din programele pilot
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.