Admiterea la şcolile profesionale din județul Dolj pentru absolvenţii de gimnaziu nu este condiţionată de susţinerea Evaluării Naţionale. Pentru admiterea în învăţământul profesional absolvenţii de gimnaziu vor avea două etape de înscriere. Prima etapă de este în perioada 5-14 iulie, iar cea de a doua în 15-20 iulie. Dosarele se depun fizic, dar şi prin poştă sau electronic. Cei care trimit documentele online trebuie să trimită şi cartea de identitate şi certificatul de naştere în copie. Pentru admitere în învăţământul profesional, elevii nu participă la distribuirea computerizată. Cei care optează pentru învăţământul profesional primesc lunar o bursă de 200 lei. La învăţământul profesional dual, angajatorii mai acordă o bursă cel puţin egală cu bursa de stat. Mai mult, elevii au posibilitatea să facă practica la angajatori şi după absolvire, chiar să fie angajaţi.
Două etape de înscriere la școlile profesionale
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.