Unităţile de învăţământ din judeţul Dolj trebuie să corecteze planul de şcolarizare şi să renunţe la clasele pentru care nu au suficienţi copii pentru a funcţiona.
În cazul liceelor şi al şcolilor profesionale care nu au suficienţi elevi pentru o anumită specializare, aceştia vor fi transferaţi în unitate dacă mai există o clasă cu acelaşi profil sau la cele mai apropiate şcoli profesionale sau licee care au specializarea respectivă, a precizat inspectorul şcolar general, Daniel Ion.
Deşi pentru anul şcolar în curs s-au prevăzut peste 92.000 de elevi, în statistici figurează doar puţin peste 86.000.
Numărul efectiv al elevilor dintr-o clasă este stabilit prin Legea Educației astfel: la învățământul preșcolar, grupa cuprinde în medie 15 copii, la învățământul primar, clasa cuprinde în medie 17 şcolari, în învățământul gimnazial media este de 22 de elevi, iar în învățământul liceal și profesional, este prevăzută o medie de 24 de elevi.
Clasele cu prea puţini elevi, desfiinţate în judeţul Dolj
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.