Prin implicarea și la insistențele primarilor Timișoarei Carol Telbisz și Stan Vidrighin și a unor oameni cu viziune de la început de secol 20 (XX), Universitatea Politehnica, de astăzi își ține primele cursuri în 29 noiembrie 1920.
Interesul pentru educație și corelarea nevoilor economice cu aceasta au presupus alocarea de resurse importante din partea aleșilor. Cât de vizionari au fost și cât de temeinic s-au pus bazele învățământului tehnic, se vede și astăzi la peste 100 ani. Despre UPT, despre proiecte și baza materială, despre cum a străbătut și străbate istoria României, vorbesc la QubArena Corina Gluhovschi și Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica din Timișoara.
![](https://www.qubtv.ro/wp-content/uploads/2023/11/florin-dragan-1024x571.png)
UPT – din 1920 până astăzi – QubArena
Dată
DISTRIBUIE
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
iulie 26, 2024
Pentru un județ curat, colectează separat! ADID Timiș
Noul stadion al Timișoarei prinde contur – MozaiQub
iulie 26, 2024
Proiectul noului stadion al Timișoarei parcurge acum o nouă etapă în vederea ridicării arenei. Compania Națională de Investiții a lansat și licitația pentru construire, a ...
Noua maternitate Bega va deveni în scurt timp funcțională – MozaiQub
iulie 26, 2024
A mai rămas puțin timp până când Maternitatea Bega va deveni funcțională. Singura maternitate construită de la zero în ultimii 50 de ani.
ARTfel de Jurnal – Călătoriile în România ale lui Lee Miller
iulie 26, 2024
În această ediție a emisiunii ARTfel de Jurnal, Veronica Kirchner ne prezintă istoria călătoriilor celebrei fotografe Lee Miller în România.