Știri Qub – Numărul de îmbolnăviri cu coronavirus rămâne mare

Dată

În România sunt raportate 2.280 de cazuri noi de îmbolnăvire cu SARSCOV2 și 302 cazuri sunt reconfirmate în urma retestărilor. Astfel că în Arad sunt 15 cazuri reconfirmate, în Caraș-Severin este 1 caz, în Dolj sunt 2 cazuri, Gorjul are 18 cazuri reconfirmate, județul Hunedoara are 4 cazuri, județul Mehedinți 1, iar județul Timiș are 27 de cazuri reconfirmate prin retestare. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.179.281 de teste RT-PCR și 359.429 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.207 teste RT-PCR (5.414 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.793 la cerere) și 3.233 de teste rapide antigenice. România a ajuns la 830.563 de persoane diagnosticate cu COVID 19 și 761.631 persoane au fost declarate vindecate. Datele Institutul Național de Sănătate Publică ne arată și numărul cazurilor de îmbolnavire raportate de fiecare județ. Aflăm astfel că: județul Arad are 17.916 cazuri, cu 21 de cazuri noi față de ieri, Caraș-Severinul are 8.546 de cazuri, cu 8 cazuri noi față de ieri, judetul Dolj are 20.369 de persoane diagnosticate cu SARSCOV2, cu 29 de cazuri noi față de ieri, în timp ce judetul Gorj are 7.339 de persoane diagnosticate , cu 18 cazuri noi, judetul Hunedoara a ajuns la 16.430 de cazuri, cu 11 cazuri noi, judetul Mehedinți înregistrează 6.257 de persoane diagnosticate cu COVID-19 cu 16 cazuri noi față de ieri, iar județul Timiș înregistrează 232 de cazuri noi, atingând pragul de 41.591 de persoane diagnosticate. România are 20.963 de decese, în rândul persoanelor diagnosticate cu COVID-19, 63 înregistrandu-se in ultimele 24 de ore, inclusiv în județele Hunedoara, Arad, Caraș-Severin, Dolj, Gorj, Hunedoara și Timiș. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.825. Dintre acestea, 1.098 sunt internate la ATI. 47.587 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, în timp ce alte 13.913 persoane se află în izolare instituționalizată, iar 50.193 de persoane se află în carantină la domiciliu și 115 în carantină instituționalizată. Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 privind măsurile pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, 6.708 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.537.475 de lei.

DISTRIBUIE

Reclama Ta

Reclama Ta

Reclama Ta

Actualitate

Șoferii prinși sub influența drogurilor sau a alcoolului nu vor mai putea conduce – VOX

Șoferii prinși sub influența drogurilor sau a alcoolului nu vor mai putea conduce o perioadă de până la 10 ani, conform unui proiect de lege depus de parlamentarul Robert Cazanciuc.

Actualitate

Peste 4.000 permise de ședere, emise în județul Timiș – VOX

Aproximativ 4000 permise de ședere pentru diferite scopuri și peste 1200 de avize de angajare în muncă au fost emise de polițiștii de imigrări din Timiș în primele opt luni ale acestui an.

Actualitate

Produsele cosmetice – benefice sau nocive? – MozaiQub

În ziua de astăzi, machiajul este un element esențial în completarea ținutei de zi cu zi, fie că vorbim doar despre folosirea unui ruj discret, a unui rimel, până la nelipsita cremă de față sau deodorant sau parfum, însă multitudinea de produse disponibile de pe piață, poate îngreuna alegerile atunci când vine vorba despre alegerea unui produs în defavoarea altuia.

Actualitate

De vorbă cu Radu Almășan – Povești cu cântec

Pentru melomanii pasionați de muzica autohtonă, numele lui Radu Almășan este bine-cunoscut.

Alte
știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru