Știri Qub – Grecia deschide sezonul estival

Dată

Grecia se pregăteşte să deschidă sezonul estival în luna mai, dacă situaţia epidemiologică o va permite. A şi stabilit care sunt condiţiile pentru intrarea în ţară a celor care vor să îşi petreacă vacanţa pe meleagurile elene. Turiştii străini vor fi testaţi aleatoriu şi vor fi nevoiţi să respecte aceleaşi reguli ca localnicii. Persoanele vaccinate împotriva COVID-19, cele care au test negativ făcut cu 72 de ore înainte sau au adeverința care atestă că au anticorpi în urma infecţiei cu noul coronavirus pot merge la vară, în Grecia. Operatorii de turism speră ca autorităţile să renunţe la testele aleatorii PCR făcute la frontieră şi să folosească testele rapide. Aproape un milion și jumătate de turiști români mergeau în Grecia înainte de pandemie. Pentru că numărul lor a scăzut mult în 2020, acum li se pregătesc oferte atractive. Săptămâna viitoare ministrul grec al Turismului vine la București ca să pună la punct cu omologul său român protocoale privind condițiile de călătorie.

DISTRIBUIE

Reclama Ta

Reclama Ta

Reclama Ta

Actualitate

Zilele Culturale Maghiare din Timișoara – Povești cu cântec

Cea de-a opta ediție a Zilelor Culturale Maghiare din Timișoara a avut parte de un program divers, care s-a întins pe o perioadă a cinci zile. Gala de deschidere a evenimentului organizat de Asociația Bastion-Varbastya a avut loc la Teatrul Național și a cuprins pe lângă discursurile de bun venit și spectacolul „Poruncile”.

Actualitate

Constantin Brâncuși , prezent și prin Teatru și Carte la TimCultura 2023 – VOX

Ediția a IV-a a SUNLIGHT THEATRE, festival de teatru și artele spectacolului, care a început în luna martie și se va termina în luna noiembrie, aduce un eveniment prezent prin teatru și carte despre Constantin Brâncuși, la Timișoara

Actualitate

România este anul acesta în top 5 țări din Europa cu cele mai multe zile fără școală – VOX

România, cu 120 de zile libere – vacanțe, sărbători, punți – în anul școlar 2023-2024, figurează și anul acesta în top 5 al țărilor europene cu cele mai multe zile de vacanță

Actualitate

Cea mai mare expoziție Constantin Brâncuși din ultimii 50 de ani în România, în premieră, la Timișoara – MozaiQub

Cea mai importantă expoziție dedicată sculptorului Constantin Brâncuși în ultima jumătate de secol, în România, se deschide publicului la Timișoara sâmbătă, 30 septembrie.

Alte
știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru