Știri Qub – Catalogul național al pădurilor

Dată

Peste 780 de hectare de pădure din județul Hunedoara vor fi introduse în Catalogul național al pădurilor virgine și cvasivirgine, a anunțat Ministerul Mediului. Potrivit acestuia, propunerea a fost făcută de Programul Dunăre – Carpați România. A fost avizată favorabil de Garda Forestieră Timișoara și înaintată către Comisia tehnică de avizare pentru silvicultură. Suprafețele de pădure, aflate în proprietatea publică a statului, sunt localizate pe raza Ocolului Silvic Retezat și a Ocolului Silvic Petroșani. Ministerul Mediului precizează că alte 1.800 hectare de pădure sunt în momentul de față în curs de analiză și evaluare, în cadrul procesului de identificare și introducere în Catalogul național al pădurilor virgine și cvasivirgine.

DISTRIBUIE

Reclama Ta

Reclama Ta

Reclama Ta

Actualitate

Șoferii prinși sub influența drogurilor sau a alcoolului nu vor mai putea conduce – VOX

Șoferii prinși sub influența drogurilor sau a alcoolului nu vor mai putea conduce o perioadă de până la 10 ani, conform unui proiect de lege depus de parlamentarul Robert Cazanciuc.

Actualitate

Peste 4.000 permise de ședere, emise în județul Timiș – VOX

Aproximativ 4000 permise de ședere pentru diferite scopuri și peste 1200 de avize de angajare în muncă au fost emise de polițiștii de imigrări din Timiș în primele opt luni ale acestui an.

Actualitate

Produsele cosmetice – benefice sau nocive? – MozaiQub

În ziua de astăzi, machiajul este un element esențial în completarea ținutei de zi cu zi, fie că vorbim doar despre folosirea unui ruj discret, a unui rimel, până la nelipsita cremă de față sau deodorant sau parfum, însă multitudinea de produse disponibile de pe piață, poate îngreuna alegerile atunci când vine vorba despre alegerea unui produs în defavoarea altuia.

Actualitate

De vorbă cu Radu Almășan – Povești cu cântec

Pentru melomanii pasionați de muzica autohtonă, numele lui Radu Almășan este bine-cunoscut.

Alte
știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru